پلاستیک پت

پلاستیک پت چیست؟

پلاستیک پت مخفف پلی اتیلن ترفتالات است و به عنوان پلاستیک پاک شناخته میشود. بیشترین استفاده از بطری پت در بطری آب و سایر بطری های نوشیدنی است. به عنوان یک ماده خام، پلاستیک های پت، محصولی بر پابه نفت است که به عنوان پلاستیکی مطمئن، سبک، منعطف و صد درصد قابل بازیافت در جهان شناخته میشود. در حقیقت بطری پت بیشترین درصد پلاستیک های بازیافتی جهان را تشکیل میدهند که همچنان میزان آن رو به افزایش است. پلاستیک پت یک نوع پلیمر است که از دو نوع مونومر اتیلن گلیکول اصلاح شده و ترفتالات اسید خالص تولید شده است.

تعریف پریفرم :

از آن جایی که که پت در حالت مذاب استحکام لازم را ندارد، مواد پت به قطعات لوله ای تو خالی که در واقع پیش شکل بطری محسوب می شود تبدیل می شود .این قطعات حاصل از فرایند تزریق، در دستگاه بادکن شکل داده شده و با توجه به قالب بطری و وزن پریفرم درتولید انواع مختلف بطری به کار می رود.

مزایای استفاده از بطری پت ؟

در سال‌ های اخیر با پیشرفت تکنولوژی استفاده از قالب پریفرم برای تولید محصولات مختلف پلاستیکی افزایش یافته است. وجود مزایای زیاد در تبدیل پلاستیک به بطری‌ های قابل استفاده از طریق قالب پریفرم باعث شده است تا بسیاری از صنایع به دنبال استفاده از این قالب‌ ها باشند. از مهم‌ ترین مزایای بهره‌ گیری از بطری پت می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:

1_ دقت بالا :

اگر بخواهید پلاستیک‌ های مناسب و با حساسیت بالا تولید کنید می‌ توانید از قالب پریفرم استفاده کنید. بهره‌ گیری از بطری پت باعث می‌ شود تا جزئیات به خوبی مورد توجه قرار بگیرند و محصول نهایی از کیفیت قابل قبولی برخوردار باشند.

2_ تولید پلاستیک در تعداد بالا :

زمانی که یک محصول پلاستیکی را با دقت و ظرافت تولید می‌ کنید، برای ساخت بطری‌ های دیگر می‌ توانید مجدد از همان قالب استفاده کنید. تولید بالا با پریفرم امکان پذیر است که این امر باعث صرفه جویی در زمان خواهد شد.

3_ کاهش هزینه‌ های تولید :

تولید پلاستیک‌ های کاربردی در سایز و حجم‌ های مختلف توسط بطری پت بسیار ارزان است و باعث کاهش هزینه‌ های تولید خواهد شد. روند تولید مواد پلاستیکی به کمک بطری پت در زمان بسیار کوتاهی قابل انجام است که این امر به نوبه‌ خود باعث افزایش سرعت تولید خواهد شد.

4_ سازگاری با محیط زیست :

یکی از نکات کلیدی در تولید مواد پلاستیکی، سازگاری با محیط زیست است که بسیاری از صنایع به آن توجه دارند. فرآیند تولید پلاستیک از طریق بطری پت به گونه‌ ای است که قابل بازیافت بوده و سازگاری مناسبی با محیط زیست دارد.

صنایع استفاده کننده از پت :

✔ پلی اتیلن ترفتالات در صنعت نساجی : این ماده در صنعت نساجی با نام و عنوان پلی استر شناخته می شود. در گذشته نوع دیگری از پت با نام pet-p در صنعت پوشاک مورد استفاده قرار می گرفت که استفاده از آن امروزه متوقف گردیده.

✔ در صنعت بسته بندی و مواد غذایی : این ماده در صنعت بسته بندی و غذایی با عنوان pet و یا رزین pet یاد می شود.  از این پلیمر برای تولید انواع بطری ها ، انواع بسته بندی آب معدنی ، نوشابه ها، نوشیدنی ها ، بسته بندی برای روغن ها ، بسته بندی برای مواد و وسایل بهداشتی و دارویی و آرایشی استفاده می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
ارتباط با کارشناس فروش آروند پلاست
Call Now Button