بطری پت

(شرکت آروند پلاست)

بطری پت

بطری چیست ؟

 بطری از لغات انگلیسی است که از طریق خلیج فارس وارد فارسی شده و اصل آن در انگلیسی باتل است. بطری از انگلیسی  گرفته شده است و به معنی آوندی شیشه ای استوانه ای شکل یا ظرف شیشه درازمی باشد که این ظرف برای نگهداری نوشابه ها و دیگر مایعات بکارمی رود.  به طور کلی بطری ظرف استوانه ای شکل که دهانه آن باریک است و در آن مایعات می ریزند، می باشد.

تشخیص بطری پت چگونه است؟

654

کافی است در زیر بطری به دنبال عدد 1 بگردید. بطری هایی که عدد یک که با سه فلش احاطه شده، بر روی آن ها حک شده از نوع بطری پت هستند.

کاربرد های پلاستیک پت در چیست ؟

هر دو نوع بازیافتی و استفاده نشده پلاستیک پت، تقریبا در تمام بخش های بسته بندی و صنعت کاربرد دارند. برای نمونه این پلاستیک در بطری های آب معدنی، بسته بندی و بطری های پلی اتیلن یک لیتری سم و کود و اسباب بازی ها استفاده میشوند. به علاوه هرکجا که در صنایع پارچه به لغت “پلی استر” برمیخورید، به احتمال زیاد منظور پلی اتیلن یا پت بوده است، زیرا پلاستیک پت در زمینه فرشبافی، تولید کیسه خواب و تولید پوشاک نیز استفاده میشود.با توجه به استفاده جهانی از پلاستیک پت در زمینه های مختلف، این پلاستیک از ارزش بالایی برخوردار است و حتما باید بازیافت شود.

تشخیص پلاستیک پت بازیافتی :

پلاستیک پت بازیافتی با نام RPET شناخته میشود و بیشترین نوع پلاستیک بازیافتی است. بنابر آمار انجمن رزین پت در سال 2012، میزان بازیافت پلاستیک پت در آمریکا 31%، و اروپا 52% بوده است.

نحوه بازیافت پلاستیک پت :

در بخش اول و پس از جمع آوری بطری پت، این بطری ها به ذرات ریزتری تبدیل میشوند. خلوص این ذرات در ارزش پلاستیک بازیافتی اهمیت به سزایی دارد. پس از این فرآیند از تکنیک های جداسازی ذرات استفاده میشوند. این تکنیک ها شامل شست و شو و دسته بندی توسط جریان هوا هستند. به علاوه از حمام های آبی نیز برای طبقه بندی استفاده میشود که در آن ذرات یا شناور می مانند و یا به زیر آب می روند. این روش برای جداسازی مواد متفرقه از پلاستیک نیز کاربرد دارد. در پایان این بخش، شست و شو یا روش های گرمایشی برای از بین بردن آلودگی ها انجام می شود.

پس از تکمیل این فرایند، ذرات به خوبی آب کشی میشوند تا باقیمانده آلاینده ها و یا ترکیبات پاک کننده از بین بروند. سپس پت بزیافتی به خوبی خشک شده و برای مرحله بعدی بازیافت آماده میشود. پلاستیک های حاصل از بخش قبل در دمای مناسب ذوب میشوند تا بتوان ذراتی که قابل ذوب نیستند را از آنها جدا کرد و به خلوص بالاتری از پلاستیک پت رسید.

آیا بطری پلی اتیلن که در ماشین، مجاور هوای گرم و یا ماکروفر قرار گرفته میتواند دیوکسین آزاد کند ؟

خیر. بطری پت نه تنها دیوکسین آزاد نمی کند بلکه در تولید پت نیز هیچ گونه دیوکسینی آزاد نمی شود. دیوکسین گروهی از ترکیبات را شامل می شود که گاهی با احتراق در دمای بالا (بیش از 750 درجه فار نهایت) و یا فرآیند های صنعتی که در آن ها کلرین موجود است، تشکیل می شوند. با توجه به اینکه در فرآیند تولید بطری پت کلورین تولید نمی شود، این فرآیند دیوکسین تولید نمی کند. در نتیجه بطری پت نه تنها در برابر شست و شو و استفاده مجدد مقاوم است بلکه مجاورت بطری پت در برابر گرمای ماکروفر و نور خورشید نیز مشکلی ایجاد نمی کند. به طور کلی بطری پت میتواند در دمای بین 120 درجه سانتی گراد تا حدود 115 درجه سلسیوس استفاده شود.

چرا بطری پت در صنعت آب معدنی محبوب است ؟

بطری پت بهداشتی، قوی، مقاوم در برابر میکرو ارگانیسم های آلاینده بوده و همچنین با غذا و نوشیدنی واکنش نمیدهد و از نظر بیولوژیکی نیز تخریب نمیشود. امنیت بطری پت در مقابل واکنش با غذا و آب از جانب مقامات بهداشتی جهانی مورد تایید قرار گرفته شده است، همچنین برخلاف شیشه بسیار سبک و قابل حمل بوده و نمی شکند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

باز کردن چت
ارتباط با کارشناس فروش آروند پلاست
Call Now Button